Walizki i torby – modni oraz praktyczni towarzysze podróży

Wybór odpowiedniej torby czy walizki na wyjazd to bardzo ważna kwestia, ponieważ zależy od tego nasza wygoda w czasie wyjazdu. Coś innego weźmiemy na krótki wyjazd i coś innego na długą delegację służbową. Wybór mamy naprawdę przeogromny, estetyka jest wręcz szalona, do tego dochodzą kółka, dodatkowe funkcje i wiele innych kwestii, jakie obecnie wyróżniamy wśród toreb i walizek podróżnych.

Możliwości jest wiele. Na co zatem zwracać szczególną uwagę przy wyborze konkretnej walizki lub torby?

Gabaryty

Wielkość torby czy walizki musi być przede wszystkim dopasowana do naszych realnych potrzeb odnośnie ilości rzeczy, jakie chcemy zapakować. Na krótsze wyjazdy na pewno znacznie lepsza będzie niewielka torba, w której w sprytny sposób wszystko rozłożymy. Dłuższe wyjazdy, zwłaszcza z rodziną, wymagają od nas większej walizki. Co do kształtu walizki, lepiej jest stawiać raczej na klasyczne kształty, ponieważ w ten sposób łatwiej jest się dopasować do przestrzeni bagażowych. Przydatne są również niewielkie kieszenie po bokach na rzeczy podręczne.

Materiał i kolor

Kolor wydaje się rzeczą drugo-, a nawet trzeciorzędną, ale mimo wszystko warto wiedzieć, że jaskrawa, kolorowa walizka jest znacznie łatwiejsza do odnalezienia w stercie innych rzeczy.

Różne materiały mogą mieć różne kolory i nie jest to dzisiaj żaden problem. Istotne jest jednak, by nasze torby i walizki były odporne na typowe uszkodzenia mogące pojawiać się w podróży. Zwłaszcza jeśli naszą walizką będzie się posługiwał ktoś inny, na przykład pakujący bagaże kierowca autobusu, pewnie nie będzie się z nią obchodził najdelikatniej.

Walizka podróżna

Materiał musi być solidny, ale trzeba mieć też na uwadze, by nie był zbyt ciężki. Każdy dodatkowy kilogram torby czy walizki to kilogram, który trzeba będzie nosić. Istotna jest również sztywność materiału. Na lotnisku dobrze mieć sztywny bagaż, ale już bagaż podręczny sztywny być nie powinien.

Ułatwienia transportu

Znakomitym ułatwieniem transportu torem i walizek są umieszczane na ich spodzie kółka, jedna lub dwie pary. Najlepsza opcja to szerokie kółka gumowe, które w razie potrzeby mogą schować się we wnętrzu walizki. W ten sposób uzyskujemy mobilność bez utraty atrybutów praktycznych walizki. Kółka obrotowe na rogach walizki zwykle tej właściwości nie mają, ale za to pozwalają jeździć walizką niczym wózkiem sklepowym.

Elementem wygody transportu są także różnego rodzaju uchwyty i rączki. Najlepsze są uchwyty teleskopowe, które w razie potrzeby można schować w torbie, a dla wygodnego transportu daleko wysunąć. Nie można pomijać też kwestii samego uchwytu. Powinien być wygodny i w miarę delikatny, by się go dobrze niosło. Różne uchwyty powinny się też znajdować z różnych boków walizki, co ułatwi ich przemieszczanie, kiedy z rożnych przyczyn nie będzie dostępu do uchwytu głównego. Standardem są jeden uchwyt z góry, jeden z boku i teleskopowa rączka. Powinno to korespondować z odpowiednim zamkiem, klamrą lub czymkolwiek innym, co zapewni bezpieczne zamknięcie torby na czas transportu.

Autor

Paulina Nawrocka

Redakcja torbypodrozne.edu.pl