Na co powinniśmy zwracać uwagę wybierając torbę podróżną?

Przed każdą podróżą trzeba zadbać o wiele rzeczy. Przede wszystkim o to, co ze sobą zabierzemy. Z tym problemem łączy się nierozerwalnie kwestia tego, do czego zapakujemy nasze rzeczy i jakiej wielkości powinien być bagaż. Postawić możemy na walizki lub torby podróżne.

Co konkretnie zapakujemy?

Na pewno to, co przyda nam się na miejscu i co opłaca się ze sobą zabierać. Jeśli mniej problemów będzie z kupieniem czegoś już na miejscu, wożenie tego z sobą nie będzie miało specjalnie dużego sensu.

Na pewno koniecznym elementem naszego bagażu jest bielizna, odpowiadający nam ubiór do spania, ubrania do chodzenia na co dzień oraz podstawowe przybory i akcesoria do higieny osobistej. W przypadku mężczyzn dochodzą do tego materiały do golenia, a w przypadku kobiet głównie kosmetyki. Wszystko to trzeba będzie spakować.

Warunki przewozu

W przypadku każdej podróży trzeba jeszcze sprawdzić, czy nie ma jakichś specjalnych uwarunkowań związanych z przewożonymi bagażami. Jest to w szczególności istotne w przypadku podróży zagranicznych, ponieważ nie zawsze można ze sobą wozić przemysłowe ilości bagaży. Często istotny też jest rozmiar, gdyż istnieją limity w tej kwestii i bagaż ponadwymiarowy trzeba będzie zostawić.

Wybór odpowiedniej torby czy walizki trzeba zacząć od ustalenia, jakie są jej maksymalne parametry, a właściwie jaka musi minimalnie być, by pomieścić wszystko to, co planujemy zabrać.

Wielkość bagażu

Wydajna torba podróżna

Potem trzeba zacząć myśleć o dalszych elementach funkcjonalności torby. Będzie musiała być odporna na wodę i czynniki mechaniczne w takim stopniu, w jakim oczekujemy, że będzie w naszych podróżach na nie wystawiana. Jeśli naszą torbę będziemy tracili z oczu, konieczne jest także to, by była odpowiednio zabezpieczona przed wszelkiego rodzaju ingerencją osób trzecich poprzez jakiś skuteczny mechanizm zamykania. Istnieją specjalne wzmocnienia toreb, ale najważniejsze są dobre zamki, na przykład zamki szyfrowe.

Dobrą rzeczą jest obecność małych kieszeni po bokach torby. Przydają się na rzeczy podręczne i do tego w ten sposób można bardzo wygodnie sortować nasz bagaż.

Wygląd torby

Na koniec można pomyśleć o ładnym designie naszej torby. Nie chodzi oczywiście o to, że ładne rzeczy są lepsze od brzydkich, chociaż jest to oczywiście prawda. Bardziej w praktyce istotne jest to, że szarą lub czarną torbę łatwiej jest zgubić, ponieważ ma właściwości kamuflujące. Co więcej, taką torbę trudniej jest wypatrzeć na przykład na lotnisku w czasie odbierania bagażu na specjalnej taśmie. Kolorowe, wzorzyste torby będzie znacznie łatwiej wypatrzeć już z daleka.

Autor

Magdalena Stelmach

Redakcja torbypodrozne.edu.pl