Torby skórzane – zakupy w Internecie, pielęgnacja w realu

Każda kobieta musi posiadać torebkę. Jest to jej nieodłączny element wyposażenia, a także istotna część każdego stroju, dlatego torebka musi być dodatkowo dopasowana kolorystycznie i stylowo. Za najlepsze uchodzą oczywiście torebki ze skóry, która prezentuje się znakomicie i do tego jest bardzo wytrzymała.

Galanteria skórzana na pewno jest nieporównywalnie trwalsza od wełny czy zamszu, ale spokojnie pokona także dżins. Największym problemem z trwałością skóry jest przede wszystkim kwestia jej odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji. Nie jest to trudne, chociaż może się takim wydawać dla osób, które tego na co dzień nie robią. Ważne jest, by wykorzystywać do tego odpowiednie produkty oraz robić to w sposób sprytny, w oparciu o szereg prostych zasad i sztuczek.

Czym impregnować skórę?

Dbanie o produkty skórzane w dzisiejszych czasach jest stosunkowo proste w dużej mierze dlatego, że mamy do wyboru całą masę dobrych produktów pielęgnacyjnych. Kiedy kupujemy jakiś produkt skórzany, torbę czy buty, sprzedawca zazwyczaj proponuje nam dołożenie do tego środka impregnującego. Każdy w domu powinien posiadać taką pinkę lub pastę. Wiele z nich jest w miarę uniwersalnych, ale zawsze powinno się dobierać je do konkretnego rodzaju posiadanej przez siebie skóry, czyli co innego wykorzystywać będziemy do skóry jasnej, czego innego użyjemy do skóry kolorowej, a osobne produkty wykorzystamy ze skórą delikatną, na przykład wężową.

Kupujemy galanterię skórzaną

Na pewno produkty ze skóry nie są tanie, ale wysoka cena jest tutaj rekompensowana jakością i trwałością. Każdy produkt można oczywiście kupić trochę taniej lub trochę drożej. Skórę najtaniej kupimy w sklepach internetowych, gdzie marże są zazwyczaj bardzo niskie. Co więcej, w takich sklepach kupimy często produkty unikatowe, produkowane ręcznie. Do tego dochodzi jeszcze masa najróżniejszych rabatów i promocji.

Galanteria skórzana

Czyszczenie skóry sposobami domowymi

Jeśli mamy w domu torebkę skórzaną, wcale nie potrzebujemy do jej pielęgnacji jakichś specjalnych środków. W zasadzie wystarczy tylko woda z octem, a jeśli nie lubimy zapachu octu, w zupełności wystarczy nam mydło, dzięki któremu usuniemy wszystkie typowe plamy pojawiające się na skórze. Trzeba jedynie uważać, by nie zamoczyć za bardzo galanterii skórzanej. Nadmiar wody potrafi przynosić opłakane skutki. Dlatego zaleca się zazwyczaj korzystanie ze specjalnych szmatek. Niezależnie od tego, czy po nie sięgniemy, po czyszczeniu torebka musi wyschnąć. Powinno się to odbywać w temperaturze pokojowej, samoistnie. Zbytnie ciepło i szybkie schnięcie uszkodzi skórę.

Skóra jasna

Jasna skóra staje się obecnie bardzo popularna, ale jej czyszczenie może być trudniejsze. By zrobić to w sposób bezpieczny, konieczne jest zastosowanie najzwyklejszej gumki do ołówka, jaką nasze dziecko będzie miało w piórniku.

Natłuszczanie

Wyczyszczona skóra powinna zostać natłuszczona. Poprawi to jej wygląd i sprawi, że będzie bardziej odporna na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Jest to czynność stosunkowo prosta i nie wymaga od nas żadnych nietuzinkowych umiejętności. Najważniejsze jest, by wykorzystywać do tego odpowiednie substancje. Najlepsza będzie gliceryna lub olejek rycynowy. Jedna z tych substancji delikatnie wcieramy w skórę. Potem równie delikatnie polerujemy i gotowe.

Konserwacja

Jeśli naszej skórze się coś stanie, nie trzeba załamywać rąk. Remontowaniem galanterii skórzanej zajmuje się kaletnik, którego najprawdopodobniej mamy gdzieś w najbliższej okolicy. Warto popytać sąsiadów lub zajrzeć do wyszukiwarki internetowej.

Autor

Michał Kula

Redakcja torbypodrozne.edu.pl