Jaką torbę podróżną do samolotu tanimi liniami?

Warto się zastanowić nad tym jaką torbę podróżną zabrać ze sobą do samolotu, w momencie, gdy w planach będzie lot tanimi liniami lotniczymi. Wielu przewoźników tak działających stara się ograniczać pasażerom wagę bagażu i stale wymagać będzie dopłat za przewożenie innego bagażu niż podręczny.

Dlatego warto mieć takie rozwiązanie jak mała, lekka walizka kabinowa, która będzie odpowiadać wymiarom małego bagażu podręcznego, za którego nie będzie trzeba płacić. Pojawiające się obecnie walizki charakteryzują się rozmiarowym dopasowaniem do konkretnych linii lotniczych i stawianych przez nie wymiarów. Jeśli chodzi o to jaka powinna być samolotowa walizka to można powiedzieć kilka słów: lekka, zamykana, dostosowana do wymogów przewoźników, z którymi wyjeżdżamy.

Warto wiec przede wszystkim powiedzieć o tym jakie te wymagania obecnie są stawiane przez poszczególne linie lotnicze.

Walizka do samolotu Wizzair

Jeśli chodzi o zalecenia stawiane przez linię Wizzair można mówić o jednym niedużym bagażu podręcznym.. Walizka kabinowa stawiana jako wymóg Wizzair to mały bagaż podręczny, którzy nie będzie przekraczał wymiarów 42 x 32 x 25 cm. Pasażer może również decydować na dodatkowo płatny bagaż i wtedy rozmiar może być 56 x 45 x25 cm.

Poza bagażem podręcznym, dużym lub małym można również w liniach lotniczych Wizzair będzie można decydować się na pierwszeństwo wejścia na pokład, gdzie można zabrać dodatkowy niewielki bagaż osobisty. Nie może on przekroczyć następujących wymiarów: 40 x 13 x 18.

Walizka do Ryanair – wymiary

Troszkę inaczej to będzie wyglądać, gdy chodzi o linie Ryanair, które mają ogólnie lepsze propozycje dla klientów, ponieważ wymiar będzie większy. Ale z drugiej strony linie nakładają ograniczenie wagowe do 10 kg. Wymiar będzie to: 55 x 40 x 20 cm. Poza taką walizką będzie można zabrać również na podkład niewielką torebkę z aparatem, komputerem czy po prostu osobistą damską torebkę, której rozmiary muszą się mieści w ramach: 35 x 20 x 20 cm.

Płatny bagaż na lotnisku

Dodatkowo linie lotnicze jeśli ktoś podróżuje z dzieckiem dają możliwość skorzystania z opcji wniesienia na pokład torby z akcesoriami dziecięcymi, która nie może przekroczyć 5 kg i dziecko musi mieć poniżej 23 miesięcy. Jeśli pakujemy taki bagaż będzie trzeba pamiętać, że tylko 90 takich toreb zostanie zabranych na pokład. Pozostałe będą bezpłatnie znajdować się w luku. Jeśli zależy nam na zabraniu torby na pokład trzeba kupić priorytetowe wejście.

Walizka kabinowa: wymiary – LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT, a więc nasz rodzimy przewoźnik także ma swoje wymiary, które narzuca, gdy chodzi o bagaż podręczny. Będzie on w rozmiarach 55 x 40 x 23 cm niezależnie od klasy, w której dany lot będziemy odbywać. Przekroczenie tych wymiarów skutkuje naliczeniem opłaty.

W zależności od klasy różnić się będzie natomiast waga takiego bagażu. Podróżując w klasach LOT Economy Class lub LOT Economy Simple, oraz LOT Premium Economy można mieć tylko jedną walizkę o wadze do 8 kg. Jeśli podróżuje się międzykontynentalnie w klasie Premium Economy można mieć dwie walizki, które razem mogą mieć 12 kg.

W klasach wyższych takich jak Bussiness Class można mieć 2 sztuki bagażu maksymalnie po 9 kg. Wytyczne jakie są przygotowywane przez LOT zakładają, że rozmiar musi gwarantować, że bagaż zmieści się górnej półce albo też pod fotelem pasażera. W samolocie DH4 bagaż będzie odbierany przed wejściem i umieszczony w luku bagażowym na czas przelotu. W takiej sytuacji cenne rzeczy pasażer może wyjąć i zabrać ze sobą. Poza bagażem na pokład będzie można zabrać także torebkę dodatkową o rozmiarach 40 x 35 x 12 cm.

Autor

Michał Kula

Redakcja torbypodrozne.edu.pl